Peticija: Kultūra nėra triukšmas!

Šiandien Vyriausybė balsavo už juridinių asmenų atsakomybę pagal ANK 488 str. (Viešosios rimties trikdymas), nors įstatymo projekte nenumatyta prievolė pateikti įrodymus, kad normos viršytos ir reikšminga žala iš tiesų daroma. Jei vėliau Seimas pritars tokiam projektui, bus lengviau bausti barus, restoranus, koncertų sales ir naktinius klubus pagal pareigūnų subjektyvią nuomonę, o ne aiškius kriterijus, net neatsižvelgiant į vykdomos veiklos naudą visuomenei.

Naktinės ekonomikos asociacija NaktA skelbia peticiją išreikšti nepritarimą tokiems neefektyviems sprendimams, kartu su sąrašu siūlymų pagal geriausią praktiką iš kitų šalių. Visi kultūros, pramogos ir maitinimo įstaigų atstovai kviečiami pasirašyti ir tokiu būdu siųsti signalą Seimui, kad egzistuoja žymiai geresnių būdų mažinti konfliktų skaičių.

Peticiją įstaigų pasirašymui rasite čia: https://triuksmas.nakta.lt/

Nėra nei vieno miesto pasaulyje, kuriame didesnės baudos išsprendė problemą. Taip pat reikia nepamiršti, kad į kultūrinę veiklą naktimis reikia žiūrėti ne kaip į problemą, o į modernaus miesto privalumą, kuris prideda socialinės ir ekonominės vertės. Pavyzdžiui, Berlyne naktiniai klubai yra laikomi tos pačios kategorijos kultūros įstaigomis kaip ir operos teatrai.

Dėl pakartotinių neskaidriai išrašytų baudų galėtų būti bandoma apriboti įmonės veiklą, net jeigu ta veikla yra itin vertinga kultūriškai. Dėl tokios griežtos tvarkos miršta miestų kultūrinis gyvenimas, mažinamas miesto patrauklumas ir galų gale tai kenkia miesto ekonomikai. Yra miestų, kuriuose po tokio smūgio naktinei ekonomikai valdžia nusprendė atšaukti žalingus apribojimus ir surasti būdus apgalvotai suplanuoti miesto plėtrą taip, kad nebekiltų konfliktų naktimis. Apie tuos būdus kalbama NaktA peticijos tekste.

Reikia suprasti ir tai, kad naktinė ekonomika yra ekosistema, kurios pamatai yra kultūra ir pramogos, t.y. veikla, kuri motyvuoja žmones išeiti iš namų ir mėgautis bendravimu su kitais miestiečiais viešose vietose. Šiuo metu siūlomas įstatymo projektas vien mažintų galimybes vykdyti tokios žmonių pritraukiančios veiklos.

Geresnės triukšmo kontrolės priemonės jau efektyviai veikia kitose šalyse, ir naktinės ekonomikos sektoriaus verslai solidariai išreiškia norą skaidriai ir efektyviai mažinti konfliktų skaičius bendradarbiavime su valstybės institucijomis.

Kultūra nėra triukšmas.
Daugiau informacijos apie NaktA, įskaitant ir galimybę įstoti, surasite čia: https://nakta.lt/

Kontaktai:
Raimondas Pranka, Prezidentas +37061674754
Mark Adam Harold, Valdybos pirmininkas +37065203303