Laiškas EIMIN dėl renginų reguliavimo neskaidrumo

Dėl renginių po 22 valandos reguliavimo neskaidrumo

Ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei

Gerb. Ministre,

labai džiugu, kad praeitą savaitgalį vietinis muzikantas sugebėjo pritraukti tiek daug žmonių į nuostabų koncertą Vingio parke. Kultūrinė veikla naktimis yra naudinga gyventojams ir miestams, ir jai būtinai reikia rasti laiko ir vietos. Tai yra svarbi miestų gyvenimo ir ekonomikos dalis, kuri generuoja nemažai pajamų valstybei ir didina miesto patrauklumą ir žinomumą pasaulyje.

Kita vertus, dabartinė renginių leidimų tvarka turi spragą. Kadangi nėra būdo teisėtai išduoti leidimą triukšmingiems renginiams lauke po 22 valandos, pareigūnai kartais selektyviai aklai žiūri į tam tikrus pažeidimus – pavyzdžiui, kai vyksta miesto, Naujųjų metų šventės, dideli koncertai. De facto kartais yra daroma triukšmo prevencijos reglamentavimo išimčių, bet de jure tai neįmanoma.

Tai reiškia, kad gyventojai be jokio įspėjimo turi kentėti nenuspėjamo triukšmo kiekį iki nenustatytos valandos dėl, tarkime, didelio koncerto. Tuo tarpu maži barai yra griežčiau apriboti ir kartais nubaudžiami dėl žymiai mažesnio triukšmo kiekio, net anksti vakare.

Toks neskaidrumas ir disproporcingumas provokuoja konfliktus tarp gyventojų, renginių organizatorių, barų savininkų, policijos ir Viešosios tvarkos pareigūnų. Galiausiai tai menkina investiciją į kultūrinę veiklą, nes neaišku, ar ta veikla bus leidžiama, ar ne.

Ilgalaikėje perspektyvoje mes matome poreikį pakeisti įstatymą tam, kad savivaldybėms būtų įmanoma įteisinti ribotą renginių lauke kiekį ir leisti jiems teisėtai vykti iki vidurnakčio, iki tam tikro triukšmo lygio, o visų garso detektorių duomenys skaidriai pamatuoti ir paviešinti. Siūlome išduoti daugumą tokių leidimų naktims prieš šventines dienas, kad gyventojams būtų lengviau prognozuoti renginių datas. Siūlome ir aiškiai iškomunikuoti informaciją apie renginius aplinkiniams gyventojams bent prieš 30 dienų, lygiai kaip skelbiama apie eismo apribojimus – labai aiškiai ir plačiai. Visus kitus lauko renginius siūlome apriboti po 22 valandos ir aktyviai kontroliuoti renginių pabaigos laiką, kad nekiltų konfliktų su gyventojais.

Toks kompromisas leistų miestui visavertiškai švęsti šventes, miesto talentams išaugti iki tarptautinio lygio, o gyventojams konkrečiai žinoti, jog bus tik ribotas, suderintas kiekis teisėtų renginių, o ne siurprizų viduryje nakties. Mes suprantame, kad procesas nebus trumpas ir lengvas, tačiau matome grėsmę ne tik ekonomikai, bet ir Lietuvos kultūrinės sferos raidai. Matome disproporcingumą ir diskriminaciją prieš tam tikrus mūsų asociacijos narius, todėl prašome atkreipti dėmesį ir bendradarbiauti ieškant sprendimų nacionaliniame lygmenyje.

Pagarbiai

Mark Adam Harold

Naktinės ekonomikos asociacijos valdybos pirmininkas